2007 Diamo Turista 260 gallery
2007 Diamo Turista 260
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 258.00 ccm (15.74 cubic inches) | Power: | 18,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,549 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers GTX Standard 100 Smooth EFI
-
Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth Carb
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 Smooth Carb
Other motorcycles in 2007
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam
- 2007 Vespa Granturismo
- 2007 Vespa Granturismo GT 125L
- 2007 Vespa GT 200
- 2007 Vespa GTS 125
- 2007 Vespa GTS 250ie
- 2007 Vespa GTS250 i.e ABS
- 2007 Vespa GTV 125
- 2007 Vespa GTV 250 ie
- 2007 Vespa LX 125
- 2007 Vespa LX 50
- 2007 Vespa LX 50 4T
- 2007 Vespa LXV 125
- 2007 Vespa PX 125
- 2007 Vespa S
- 2007 Victory Hammer
- 2007 Victory Hammer S
- 2007 Victory Kingpin
- 2007 Victory Kingpin Tour

