2007 Malaguti Phantom 50 Tribal gallery
2007 Malaguti Phantom 50 Tribal
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 91.0 kg (200.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2007 Peugeot Speedfight RCup 50
- 2007 Peugeot Speedfight Silversport 50
- 2007 Peugeot TKR Rally Victories
- 2007 Peugeot V-CLIC
- 2007 Peugeot Vivacity 100 T
- 2007 Peugeot Vivacity 50
- 2007 Peugeot Vivacity Compact 50
- 2007 Peugeot XPS CT 125
- 2007 Peugeot XPS Super Motard
- 2007 Peugeot XPS Trail
- 2007 Peugeot XR 6 Sport
- 2007 PGO BuBu 100
- 2007 PGO BuBu 125
- 2007 PGO BuBu 50
- 2007 PGO Charge 125
- 2007 PGO EVO G-Max 125
- 2007 PGO EVO G-Max 150
- 2007 PGO EVO G-Max 50
- 2007 PGO HOT 100

