2009 Malaguti XTM 50 Enduro gallery
2009 Malaguti XTM 50 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, blue/yellow |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2009 Kawasaki Z1000
- 2009 Kawasaki Z750
- 2009 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2009 Kawasaki ZZR600
- 2009 Keeway ARN 125
- 2009 Keeway ARN 150
- 2009 Keeway ATV 100
- 2009 Keeway ATV 50
- 2009 Keeway Cruiser 250
- 2009 Keeway F-Act 100
- 2009 Keeway F-Act 125
- 2009 Keeway F-Act 150
- 2009 Keeway F-Act 50
- 2009 Keeway F-Act Nkd 50

