2009 Kawasaki KLX250S gallery
2009 Kawasaki KLX250S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 126.0 kg (277.8 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Lime Green, Sunbeam Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Cruiser 250
- 2009 Keeway F-Act 100
- 2009 Keeway F-Act 125
- 2009 Keeway F-Act 150
- 2009 Keeway F-Act 50
- 2009 Keeway F-Act Nkd 50
- 2009 Keeway F-Act Racing 50
- 2009 Keeway Flash 50
- 2009 Keeway Goccia 50
- 2009 Keeway Hacker 125
- 2009 Keeway Hacker 50
- 2009 Keeway Hurricane 50
- 2009 Keeway Hurricane 90
- 2009 Keeway Matrix 125
- 2009 Keeway Matrix 150
- 2009 Keeway Matrix 50
- 2009 Keeway Outlook 125
- 2009 Keeway Outlook 150
- 2009 Keeway Outlook Sport 125
- 2009 Keeway Outlook Sport 150

