2009 Can-Am Spyder Roadster SM5 gallery
2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.2 kg (697.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Full moon, millenium yellow, red |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kymco Agility RS
- 2009 Kymco Downtown
- 2009 Kymco Jetix 50
- 2009 Kymco People S 4T
- 2009 Kymco Sento 50
- 2009 Kymco Xciting 300Ri
- 2009 Kymco Xciting 500 Ri
- 2009 Lambretta Due 50
- 2009 Lambretta Pato 125
- 2009 Lambretta Uno 150
- 2009 Lambretta Uno 50
- 2009 Lifan Delta 250cc V Twin
- 2009 Lifan Huntaway 200
- 2009 Lifan LF125-7D
- 2009 Lifan LF200 GS Sport
- 2009 Lifan LF250 Cruiser
- 2009 Lifan LF250 Elite
- 2009 Lifan LF400 V Twin
- 2009 Lifan LF50QGY
- 2009 Lifan Matrix 125

