2009 Can-Am Spyder Roadster SE5 gallery
2009 Can-Am Spyder Roadster SE5
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 106 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 68.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 165/65-R14 |
| Rear tyre dimensions: | 225/50-R15 |
| Front brakes: | Double disc. EBD, ABS. 4 piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. EBD, ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Color options: | Full moon, millenium yellow, red |
News
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Enfield Bullet Machismo
- 2009 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2009 Fantic Caballero 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 200
- 2009 Fantic Caballero Motard 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 200
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2009 Flyrite Choppers Bobber
- 2009 Flyrite Choppers High Noon
- 2009 Flyrite Choppers Outlaws Ruin
- 2009 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2009 Flyrite Choppers Scorcher
- 2009 Garelli Flexi 50
- 2009 Garelli Mosquito 125
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T

