2009 Derbi Atlantis City 50 4T gallery
2009 Derbi Atlantis City 50 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, black |
News
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2009 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750
- 2009 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850
- 2009 Aprilia Mana 850 ABS
- 2009 Aprilia Mana 850 GT
- 2009 Aprilia MXV 4.5
- 2009 Aprilia Pegaso 650
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2009 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2009 Aprilia RS 125
- 2009 Aprilia RS 50
- 2009 Aprilia RSV 1000 R
- 2009 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2009 Aprilia RSV4 Factory
- 2009 Aprilia RX 125
- 2009 Aprilia RX 50
- 2009 Aprilia RXV450
- 2009 Aprilia RXV550

