2009 MBK MachG Liquid Cooled gallery
2009 MBK MachG Liquid Cooled
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,37 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.0 kg (174.2 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Saxon Warlord
- 2009 Scorpa SY-250FR
- 2009 Scorpa SY-250FR 15THA
- 2009 Scorpa SY-250R
- 2009 Scorpa T-Ride 250F
- 2009 Sherco SE 0.5
- 2009 Sherco SE 125-F
- 2009 Sherco SE 2.5i -F
- 2009 Sherco SE 4.5i-F
- 2009 Sherco SE 5.1i-F
- 2009 Sherco SM 0.5
- 2009 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2009 Sherco SM 125-F
- 2009 Sherco SM 4.5i-F
- 2009 Sherco SM 5.1i-F
- 2009 Sherco ST 0.80
- 2009 Sherco ST 1.25
- 2009 Sherco ST 2.5
- 2009 Sherco ST 2.9
- 2009 Sherco ST 3.2 F

