2004 Suzuki GZ250 gallery
2004 Suzuki GZ250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 61.2 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-P16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-P15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Aprilia RS 125 Replica
- 2004 Aprilia RS 50 Replica
- 2004 Aprilia RST 1000 Futura
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Factory
- 2004 Aprilia RSV Mille 1000 R Nera
- 2004 Aprilia RX 50
- 2004 Aprilia RX 50 Racing
- 2004 Aprilia Scarabeo 125
- 2004 Aprilia Scarabeo 500
- 2004 Aprilia SL 1000 Falco
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R
- 2004 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2004 Aprilia TUONO 125
- 2004 Aprilia Tuono 50
- 2004 Bajaj Discover DTSi
- 2004 Benelli Tornado Tre 900
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 LE
- 2004 Benelli Tornado Tre 900 RS
- 2004 Beta Alp 200

