2004 Suzuki Maruder 1600 S gallery
2004 Suzuki Maruder 1600 S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 95.0 mm (4.0 x 3.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 290.0 kg (639.3 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Black, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Suzuki GSX-R 600
- 2004 Suzuki GSX-R 750
- 2004 Suzuki GZ250
- 2004 Suzuki Intruder 1400
- 2004 Suzuki Intruder 800
- 2004 Suzuki Intruder LC 1500
- 2004 Suzuki JR 80
- 2004 Suzuki Katana 600
- 2004 Suzuki Katana 750
- 2004 Suzuki Marauder 800
- 2004 Suzuki Savage 650
- 2004 Suzuki SV 1000 S
- 2004 Suzuki SV 650 S
- 2004 Suzuki V-Strom 1000
- 2004 Suzuki V-Strom 650
- 2004 Suzuki Volusia 800
- 2004 Suzuki Volusia 800 Limited
- 2004 Sym HD 125
- 2004 Sym HD 200

