2004 Suzuki Katana 600 gallery
2004 Suzuki Katana 600
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Vertemati E 450 Enduro
- 2004 Vertemati E 501 E Enduro
- 2004 Vertemati E 501 Enduro
- 2004 Vertemati E 570 E Enduro
- 2004 Vertemati E 570 Enduro
- 2004 Vertemati S 450 E Motard
- 2004 Vertemati S 450 Motard
- 2004 Vertemati S 501 E Motard
- 2004 Vertemati S 501 Motard
- 2004 Vertemati S 570 E Motard
- 2004 Vertemati S 570 Motard
- 2004 Vertemati SR 450 Motard Racing
- 2004 Vertemati SR 600 Motard Racing
- 2004 Victory Kingpin
- 2004 Victory Touring Cruiser
- 2004 Victory Vegas
- 2004 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2004 Yamaha DT 125 RE
- 2004 Yamaha DT 175
- 2004 Yamaha DT 50 R

