2003 Suzuki GSF 600 N Bandit gallery
2003 Suzuki GSF 600 N Bandit
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 77,5 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 950 Duke
- 2003 KTM EXC 525
- 2003 Kymco Hipster 125
- 2003 Kymco Pulsar 125
- 2003 Kymco Stryker 125
- 2003 Kymco Venox 250
- 2003 Kymco Zing 125
- 2003 Linhai Main Street 260
- 2003 Moto Guzzi Breva 750 IE
- 2003 Moto Guzzi California EV Touring
- 2003 Moto Guzzi California Special Sport
- 2003 Moto Guzzi California Stone
- 2003 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750
- 2003 Moto Guzzi Nevada 750 Club
- 2003 Moto Guzzi V11 Ballabio
- 2003 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2003 Moto Guzzi V11 Sport Naked

