2002 Suzuki VS 800 GL Intruder gallery
2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 57H |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 M/C 70H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husqvarna SM 400 R
- 2002 Husqvarna SM 50
- 2002 Husqvarna SM 570 R
- 2002 Husqvarna SM 610 S
- 2002 Husqvarna TC 250
- 2002 Husqvarna TC 450
- 2002 Husqvarna TC 570
- 2002 Husqvarna TE 250
- 2002 Husqvarna TE 400
- 2002 Husqvarna TE 570
- 2002 Husqvarna TE 610 E
- 2002 Husqvarna WR 125
- 2002 Husqvarna WR 250
- 2002 Husqvarna WR 360
- 2002 Husqvarna WR 50
- 2002 Husqvarna WRE 125
- 2002 Kawasaki EN500
- 2002 Kawasaki ER-5
- 2002 Kawasaki GPZ500S
- 2002 Kawasaki KL250-G6 Super Sherpa

