2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia gallery
2003 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 52 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 KTM 125 EXC
- 2003 KTM 125 SX
- 2003 KTM 200 EXC
- 2003 KTM 200 SX
- 2003 KTM 250 EXC
- 2003 KTM 250 EXC Racing
- 2003 KTM 250 SX
- 2003 KTM 300 EXC
- 2003 KTM 450 EXC Racing
- 2003 KTM 450 SX Racing
- 2003 KTM 50 Junior Adventure
- 2003 KTM 50 Mini Adventure
- 2003 KTM 50 Senior Adventure
- 2003 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2003 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2003 KTM 525 EXC Racing
- 2003 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2003 KTM 525 SX Racing
- 2003 KTM 625 SXC
- 2003 KTM 640 Duke

