2007 KTM 250 SX-F gallery
2007 KTM 250 SX-F
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.50 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.5 kg (217.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL50QT
- 2007 Veli VL50QT-10
- 2007 Veli VL50QT-2
- 2007 Veli VL50QT-3
- 2007 Veli VL50QT-5
- 2007 Veli VL50QT-7
- 2007 Veli VL50QT-8
- 2007 Veli VL50QT-9
- 2007 Veli VL70Q
- 2007 Veli VL90-2
- 2007 Veli VL90-5
- 2007 Veli VL90-6
- 2007 Veli VL90GY
- 2007 Vento Colt
- 2007 Vento Phantera
- 2007 Vento Phantom Li
- 2007 Vento Phantom R4i
- 2007 Vento Triton R4
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam

