2007 Malaguti Ciak Master 125 gallery
2007 Malaguti Ciak Master 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, royal blue, dark blue, tTitanium |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P
- 2007 Peugeot Satelis 125 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2007 Peugeot Satelis 250 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2007 Peugeot Satelis Compressor
- 2007 Peugeot Speedfight 100 Advantage
- 2007 Peugeot Speedfight 100 P
- 2007 Peugeot Speedfight 50
- 2007 Peugeot Speedfight Iron X 50
- 2007 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2007 Peugeot Speedfight RCup 50
- 2007 Peugeot Speedfight Silversport 50
- 2007 Peugeot TKR Rally Victories
- 2007 Peugeot V-CLIC

