2007 Malaguti Ciak Master 50 gallery
2007 Malaguti Ciak Master 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,280 mm (50.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.25-16 |
| Front brakes: | Single disc. double-acting hydraulic calliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, Dark blue, Royal blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2007 Kawasaki ZZR600
- 2007 Keeway ARN 125cc
- 2007 Keeway ARN 150cc
- 2007 Keeway Cooper
- 2007 Keeway Cruiser 250
- 2007 Keeway CUB Partner 100
- 2007 Keeway CUB Partner 110
- 2007 Keeway F-act 50
- 2007 Keeway F-act 90
- 2007 Keeway Flash
- 2007 Keeway Gallop
- 2007 Keeway Hurricane 50 cc
- 2007 Keeway Hurricane 90 cc
- 2007 Keeway Matrix 125
- 2007 Keeway Matrix 150
- 2007 Keeway Matrix 50
- 2007 Keeway Outlook 125
- 2007 Keeway Outlook 150
- 2007 Keeway Pixie

