2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE gallery
2006 Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 46 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 74.0 mm (3.1 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey, Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
- 2006 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2006 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2006 Harley-Davidson XL883 Sportster 883
- 2006 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2006 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2006 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2006 Hero Honda Achiever
- 2006 Hero Honda CD 100 SS

