2006 UM DTF 110 gallery
2006 UM DTF 110
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 49.5 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 68.5 kg (151.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,016 mm (40.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.60 litres (1.48 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue, Red, Orange, Hot pink |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Reflex Sport ABS
- 2006 Honda Ruckus
- 2006 Honda SCV100 Lead
- 2006 Honda SH125i
- 2006 Honda SH150i
- 2006 Honda Shadow 125
- 2006 Honda Shadow Aero
- 2006 Honda Shadow Sabre
- 2006 Honda Shadow Slasher
- 2006 Honda Shadow Spirit
- 2006 Honda Shadow Spirit 750
- 2006 Honda Shadow VLX
- 2006 Honda Shadow VLX Deluxe
- 2006 Honda Silver Wing
- 2006 Honda Silver Wing ABS
- 2006 Honda Smart Dio Z4
- 2006 Honda Super Cub 50
- 2006 Honda Today
- 2006 Honda V-Twin Magna
- 2006 Honda Varadero 125

