2006 GAS GAS Pampera 280 gallery
2006 GAS GAS Pampera 280
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 272.20 ccm (16.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 60.0 mm (3.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.8 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.98 litres (1.58 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki Stratosphere
- 2006 Suzuki SV 1000 S
- 2006 Suzuki SV 1000 SZ
- 2006 Suzuki SV 650
- 2006 Suzuki SV 650 S
- 2006 Suzuki V-Strom 1000
- 2006 Suzuki V-Strom 650
- 2006 Suzuki V-Strom Grand Touring
- 2006 Suzuki Van Van 125
- 2006 Sym DD 50
- 2006 Sym GTS 250
- 2006 Sym HD 125
- 2006 Sym HD 200
- 2006 Sym Jet 50
- 2006 Sym Jet Euro 50
- 2006 Tank Sports Mini Customs 50
- 2006 Tank Sports Trail 110
- 2006 Tank Sports Trail 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 250

