2006 KTM 990 Adventure S gallery
2006 KTM 990 Adventure S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Color options: | Blue/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Gilera SMT
- 2006 Gilera Stalker
- 2006 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy

