2012 KTM 200 XC-W gallery
2012 KTM 200 XC-W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 193.00 ccm (11.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 60.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 250 XC-F
- 2012 KTM 250 XC-W
- 2012 KTM 250 XCF-W Six Days
- 2012 KTM 300 EXC
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W
- 2012 KTM 450 EXC
- 2012 KTM 450 EXC Six Days
- 2012 KTM 450 SMR
- 2012 KTM 450 SX-F
- 2012 KTM 450 XC-W
- 2012 KTM 50 SX
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC

