2008 KTM 450 EXC-R gallery
2008 KTM 450 EXC-R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.5 kg (250.2 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Orion AGB-27
- 2008 Orion AGB-28
- 2008 Orion AGB-29
- 2008 Orion AGB-30A
- 2008 Orion AGB-31
- 2008 Orion AGB-33
- 2008 Orion AGB-34
- 2008 Orion AGB-35A
- 2008 Orion APL50QL
- 2008 Peraves Ecomobile
- 2008 Peraves Monotracer
- 2008 Peugeot Blaster
- 2008 Peugeot Blaster RCup
- 2008 Peugeot Elystar 50
- 2008 Peugeot Geopolis 125
- 2008 Peugeot Geopolis 125 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 250 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 400
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50

