2008 Honda CRF450R gallery
2008 Honda CRF450R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.0 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/0-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.19 litres (1.90 gallons) |
| Color options: | Red, Black (2008 Special Color, Limited Availability) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sherco 125cc Enduro
- 2008 Sherco 125cc SM
- 2008 Sherco 2.5
- 2008 Sherco 2.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 2.9
- 2008 Sherco 2.9 Cabestany Replica
- 2008 Sherco 3.2 4T
- 2008 Sherco 4.5 4T Supermotard
- 2008 Sherco 4.5i 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Enduro
- 2008 Sherco 5.1 4T Supermotard
- 2008 Sherco 50cc Enduro
- 2008 Sherco 50cc Enduro Champion Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Black Panther
- 2008 Sherco 50cc SM Champion France Replica
- 2008 Sherco 50cc SM Sherco Cup Replica
- 2008 Sherco 50cc Supermotard
- 2008 Sherco Kid 05
- 2008 Shineray XY125-5
- 2008 Shineray XY250 5

