2008 Honda CRF250X gallery
2008 Honda CRF250X
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.8 kg (253.0 pounds) |
| Seat height: | 958 mm (37.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/0-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.19 litres (1.90 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sym Mask 50
- 2008 Sym Megalo 125
- 2008 Sym Mio 100
- 2008 Sym Mio 50
- 2008 Sym Orbit 125
- 2008 Sym Orbit 50
- 2008 Sym RS 125
- 2008 Sym VS 125
- 2008 Sym VS 150
- 2008 Sym XS125-K
- 2008 Sym XS125G
- 2008 Tank Sports 250E
- 2008 Tank Sports Nascar Signature Series
- 2008 Tank Sports TKX 110
- 2008 Tank Sports TKX 200
- 2008 Tank Sports Urban 50
- 2008 Tank Sports Urban Classic 150
- 2008 Tank Sports Urban Classic 50
- 2008 Tank Sports Urban Courier 150
- 2008 Tank Sports Urban Econo 50

