2010 UM V2S 250R gallery
2010 UM V2S 250R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.8 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-H17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-H17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue, Red Silver |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Low Rider (reduced effect)
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 De Luxe
-
Harley-Davidson FXRS 1340 SP Low Rider Special Edition
Other motorcycles in 2010
- 2010 Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
- 2010 Flyrite Choppers Bobber
- 2010 Flyrite Choppers Drifter
- 2010 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2010 Garelli Flexi 50
- 2010 Garelli GSP 50
- 2010 Garelli Tiesse 50 R
- 2010 Garelli Tiesse Four 50 4T
- 2010 Garelli XO 125
- 2010 Garelli XO 50
- 2010 GAS GAS EC 125 2T
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 2T
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 4T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Six-Days

