2012 Yamaha FZ8 gallery
2012 Yamaha FZ8
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 779.00 ccm (47.53 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 53.6 mm (2.7 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.8 kg (467.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs w/4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matte Gray/Matte Black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha V Star 250
- 2012 Yamaha V Star 950
- 2012 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2012 Yamaha V Star Classic
- 2012 Yamaha V Star Custom
- 2012 Yamaha V Star Silverado
- 2012 Yamaha Vino 125
- 2012 Yamaha Vino Classic
- 2012 Yamaha Vity
- 2012 Yamaha WR125R
- 2012 Yamaha WR125X
- 2012 Yamaha WR250F
- 2012 Yamaha WR250R
- 2012 Yamaha WR250X
- 2012 Yamaha WR450 F
- 2012 Yamaha X-Max 125
- 2012 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2012 Yamaha X-Max 250
- 2012 Yamaha X-Max 250 Sport
- 2012 Yamaha Xenter 125

