2012 Yamaha MT-03 gallery
2012 Yamaha MT-03
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,33 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 300 EXC
- 2012 KTM 300 EXC Six Days
- 2012 KTM 300 XC
- 2012 KTM 300 XC-W
- 2012 KTM 350 EXC-F
- 2012 KTM 350 EXC-F Six Days
- 2012 KTM 350 SX-F
- 2012 KTM 350 XC-F
- 2012 KTM 350 XCF-W
- 2012 KTM 450 EXC
- 2012 KTM 450 EXC Six Days
- 2012 KTM 450 SMR
- 2012 KTM 450 SX-F
- 2012 KTM 450 XC-W
- 2012 KTM 50 SX
- 2012 KTM 50 SX Mini
- 2012 KTM 500 EXC
- 2012 KTM 500 EXC Six Days
- 2012 KTM 500 XC-W
- 2012 KTM 65 SX

