2012 Yamaha Vity gallery
2012 Yamaha Vity
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 8,58 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,250 mm (49.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, balck |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 KTM 990 Superduke R
- 2012 KTM 990 Supermoto R
- 2012 KTM 990 Supermoto T
- 2012 KTM Freeride 350
- 2012 KTM Freeride E
- 2012 Leonart Bobber 125
- 2012 Leonart Bobber 350
- 2012 Leonart Daytona 125
- 2012 Leonart Daytona 350
- 2012 Leonart Spyder 125
- 2012 Leonart Spyder 350
- 2012 Leonhardt Gunbus 410
- 2012 Lintex HT125T-25
- 2012 Mavizen TTX02
- 2012 Mission One Ple
- 2012 Mission R
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2012 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2012 Moto Guzzi Breva 1100
- 2012 Moto Guzzi California 90 Anniversary

