2012 Honda VT750S gallery
2012 Honda VT750S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 43,18 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 232.0 kg (511.5 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-M19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic disc with dual-piston caliper and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.70 litres (2.83 gallons) |
| Color options: | Black, blue/white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2012 Kawasaki Ninja 250R
- 2012 Kawasaki Ninja 650
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R Performance
- 2012 Kawasaki Versys 1000
- 2012 Kawasaki Versys 650
- 2012 Kawasaki Versys Tourer
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2012 Kawasaki VN900 Classic
- 2012 Kawasaki VN900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS

