2012 KTM 125 Duke gallery
2012 KTM 125 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,361 mm (53.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Two-pot brake caliper |
| Rear brakes: | Single disc. One-pot brake caliper, floating brake discs |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/grey |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda CRF150F
- 2012 Honda CRF150R
- 2012 Honda CRF150R Expert
- 2012 Honda CRF230F
- 2012 Honda CRF230L
- 2012 Honda CRF230M
- 2012 Honda CRF250R
- 2012 Honda CRF250X
- 2012 Honda CRF450R
- 2012 Honda CRF450X
- 2012 Honda CRF50F
- 2012 Honda CRF70F
- 2012 Honda Crossrunner
- 2012 Honda DN-01
- 2012 Honda Elite
- 2012 Honda Fury
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2012 Honda Gold Wing Airbag
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort

