2005 Triumph Daytona 650 gallery
2005 Triumph Daytona 650
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 646.00 ccm (39.42 cubic inches) | Power: | 114 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 44.5 mm (2.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Single piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Tornado Red, Racing Yellow |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C50T
- 2005 Suzuki Boulevard C90
- 2005 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2005 Suzuki Boulevard C90T
- 2005 Suzuki Boulevard M50
- 2005 Suzuki Boulevard M95
- 2005 Suzuki Boulevard S40
- 2005 Suzuki Boulevard S50
- 2005 Suzuki Boulevard S83
- 2005 Suzuki Djebel 250 XC
- 2005 Suzuki DR 650 SE
- 2005 Suzuki DR-Z 110
- 2005 Suzuki DR-Z 250
- 2005 Suzuki DR-Z 400 E
- 2005 Suzuki DR-Z 400 S
- 2005 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2005 Suzuki DR-Z125
- 2005 Suzuki DR-Z125L
- 2005 Suzuki DR200SE

