2005 Ducati 749 Dark gallery
2005 Ducati 749 Dark
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 106,61 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Matte black/metallic grey/metallic grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Veli VL 110 GY
- 2005 Veli VL 125 GY
- 2005 Veli VL 50 Q
- 2005 Veli VL 80 PY
- 2005 Veli VL150 GY
- 2005 Veli VL200 GY-3
- 2005 Veli VL50 QGY-2
- 2005 Veli VL50 QPY
- 2005 Veli ZQ 100
- 2005 Veli ZQ 110-9
- 2005 Veli ZQ 125
- 2005 Veli ZQ 125-11
- 2005 Veli ZQ 125-2 IV Zongo
- 2005 Veli ZQ 125-3
- 2005 Veli ZQ 125-4
- 2005 Veli ZQ 125-6
- 2005 Veli ZQ 125 III
- 2005 Veli ZQ 150-15
- 2005 Veli ZQ 150-4
- 2005 Veli ZQ 150-4 II

