2005 Jawa 125 Dandy gallery
2005 Jawa 125 Dandy
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco 125 Spike
- 2005 Kymco 125 Stryker
- 2005 Kymco 125 Stryker offroad
- 2005 Kymco 150 Grand King
- 2005 Kymco 150 Stryker Offroad
- 2005 Kymco 150 Styker
- 2005 Kymco 250 Venox
- 2005 Kymco Active 110
- 2005 Kymco Bet and Win
- 2005 Kymco Bet and Win 125
- 2005 Kymco Bet and Win 150
- 2005 Kymco Bet and Win 250
- 2005 Kymco Caro 100
- 2005 Kymco Dink / Yager 125
- 2005 Kymco Dink / Yager 150
- 2005 Kymco Dink / Yager 50 A/C
- 2005 Kymco Dink L/C
- 2005 Kymco Filly 50 LX
- 2005 Kymco Grand Dink 125
- 2005 Kymco Grand Dink 150

