2005 Ducati Supersport 1000 DS gallery
2005 Ducati Supersport 1000 DS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 93,73 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.4 kg (395.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/metallic dark grey, yellow/metallic dark grey, metallic dark grey/red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Springer Softail
-
Harley-Davidson 1340 Electra Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson 1340 Electra Glide Ultra Classic
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki V-Strom 1000
- 2005 Suzuki V-Strom 650
- 2005 Suzuki Van Van 200
- 2005 Sym Wolf 125 Classic
- 2005 TGB Laser 303R Special Edition #01 49cc
- 2005 TM racing EN 125
- 2005 TM racing EN 250
- 2005 TM racing EN 250 F e.s.
- 2005 TM racing EN 450 F e.s.
- 2005 TM racing EN 530 F e.s.
- 2005 TM racing MX 125
- 2005 TM racing MX 250
- 2005 TM racing MX 250 F
- 2005 TM racing MX 450 F
- 2005 TM racing MX 530 F
- 2005 TM racing MX 85 Junior
- 2005 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMR 125
- 2005 TM racing SMR 450 F a.e.

