2005 GAS GAS 200 PRO gallery
2005 GAS GAS 200 PRO
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 175.80 ccm (10.73 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 64.0 x 54.5 mm (2.5 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.90 litres (0.77 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Yellow |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MBK X-Limit Enduro
- 2005 MBK X-Limit SM
- 2005 MBK X-Power
- 2005 MV Agusta F4 1000 AGO
- 2005 MV Agusta F4 1000 MT Tamburini
- 2005 MV Agusta F4 1000 S
- 2005 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2005 MZ 1000 S
- 2005 MZ 1000 SF
- 2005 MZ Baghira Black Panther
- 2005 MZ Baghira Enduro
- 2005 MZ Baghira Street Moto
- 2005 MZ Mastiff
- 2005 MZ Moskito
- 2005 MZ RT 125
- 2005 MZ SM 125
- 2005 MZ SX 125
- 2005 Piaggio B 125
- 2005 Piaggio B 500
- 2005 Piaggio Liberty 125 4 Stroke

