2005 Yamaha Road Star Midnight gallery
2005 Yamaha Road Star Midnight
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 400.00 ccm (24.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 73.0 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.9 kg (443.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.70 litres (0.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Galaxy Blue, Charcoal Silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme
- 2005 Diamo Cruiser
- 2005 Diamo Fury
- 2005 Diamo Retro
- 2005 Diamo Tracer
- 2005 Diamo Turista
- 2005 Diamo Velux
- 2005 Ducati 749
- 2005 Ducati 749 Dark
- 2005 Ducati 749 R
- 2005 Ducati 749S
- 2005 Ducati 999
- 2005 Ducati 999 R
- 2005 Ducati 999 S
- 2005 Ducati Monster 1000
- 2005 Ducati Monster 1000 S
- 2005 Ducati Monster 620
- 2005 Ducati Monster 620 Dark
- 2005 Ducati Monster S2R

