2005 MZ RT 125 gallery
2005 MZ RT 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Grand Dink 150
- 2005 Kymco Grand Dink 250
- 2005 Kymco Hipster 150
- 2005 Kymco Movie XL 125
- 2005 Kymco Movie XL 150
- 2005 Kymco People
- 2005 Kymco People 125
- 2005 Kymco People 150
- 2005 Kymco People 250
- 2005 Kymco Sooner 100
- 2005 Kymco Super 9 A/C
- 2005 Kymco Super 9 L/C
- 2005 Kymco Top Boy 50
- 2005 Kymco Top Boy 50 Off Road
- 2005 Kymco Vitality 2T 50
- 2005 Kymco Vitality 4T 50
- 2005 Kymco Yup
- 2005 Kymco Yup 250
- 2005 Kymco Yup 50
- 2005 Kymco Zing 125

