2006 MZ 1000 S gallery
2006 MZ 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1000.00 ccm (61.02 cubic inches) | Power: | 115,32 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,445 mm (56.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki DR-Z 400 E
- 2006 Suzuki DR-Z 400 S
- 2006 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2006 Suzuki DR-Z125
- 2006 Suzuki DR-Z125L
- 2006 Suzuki DR200SE
- 2006 Suzuki GS 500
- 2006 Suzuki GS 500F
- 2006 Suzuki GSR 600
- 2006 Suzuki GSX 1400
- 2006 Suzuki GSX 750 F
- 2006 Suzuki GSX-R 1000
- 2006 Suzuki GSX-R 600
- 2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GSX-R 750
- 2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GZ250
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300 Limited
- 2006 Suzuki Intruder 125 LC

