2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train gallery
2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.3 kg (651.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,699 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi Variant Start
- 2006 Derbi X-Race 50 R
- 2006 Derbi X-Race 50 SM
- 2006 Diamo Aero GTX 50
- 2006 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2006 Diamo Fury 150
- 2006 Diamo Retro 150
- 2006 Diamo Tracer 150
- 2006 Diamo Tracer 250
- 2006 Diamo Turista 260
- 2006 Diamo Velux 150
- 2006 Diamo Velux 250 Convertible
- 2006 Ducati 749
- 2006 Ducati 749 Dark
- 2006 Ducati 749 R
- 2006 Ducati 749S
- 2006 Ducati 999 R Superbike
- 2006 Ducati 999 Superbike
- 2006 Ducati 999s Superbike
- 2006 Ducati HM Hypermotard

