2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide gallery
2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | 8,84 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.9:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 331.6 kg (731.0 pounds) |
| Seat height: | 683 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, black cherry, black pearl, chopper blue, fire red pearl, deep cobalt, yellow pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 250 SX-F
- 2006 KTM 300 EXC
- 2006 KTM 400 EXC Racing
- 2006 KTM 450 EXC Racing
- 2006 KTM 450 SMR
- 2006 KTM 450 SX
- 2006 KTM 50 Mini Adventure
- 2006 KTM 50 Senior Adventurer
- 2006 KTM 50 Supermoto
- 2006 KTM 50 SX
- 2006 KTM 50 SX Junior
- 2006 KTM 525 EXC Racing
- 2006 KTM 525 SX
- 2006 KTM 525 XC Desert Racing
- 2006 KTM 560 SMR
- 2006 KTM 625 SMC
- 2006 KTM 625 SXC
- 2006 KTM 640 Adventure
- 2006 KTM 640 Duke II Limited Edition
- 2006 KTM 640 LC4 Enduro
