2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic gallery
2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 322.1 kg (710.0 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl, rich sunglo blue, two-tone chopper blue and brilliant silver, two-tone fire red pearl and vivid black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Beta Euro 350
- 2006 Beta Jonathan 350
- 2006 Beta M4 4T Supermotard
- 2006 Beta Minitrial
- 2006 Beta Rev 3 125
- 2006 Beta Rev 3 200
- 2006 Beta Rev 3 250
- 2006 Beta Rev 3 270
- 2006 Beta Rev 50
- 2006 Beta Rev 80
- 2006 Beta RR 125 4T
- 2006 Beta RR 125 4T Supermotard
- 2006 Beta RR 250
- 2006 Beta RR 400
- 2006 Beta RR 450
- 2006 Beta RR 50 Alu
- 2006 Beta RR 50 Enduro
- 2006 Beta RR 50 Enduro Racing
- 2006 Beta RR 510
- 2006 Bimota DB5 Mille

