2006 Victory Victory Hammer gallery
2006 Victory Victory Hammer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.0 kg (657.0 pounds) |
| Seat height: | 671 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Indy Red, Supersonic Blue |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
-
Harley-Davidson 1200 Custom 110th Anniversary
-
Harley-Davidson CVO Breakout
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 250 SX-F
- 2006 KTM 300 EXC
- 2006 KTM 400 EXC Racing
- 2006 KTM 450 EXC Racing
- 2006 KTM 450 SMR
- 2006 KTM 450 SX
- 2006 KTM 50 Mini Adventure
- 2006 KTM 50 Senior Adventurer
- 2006 KTM 50 Supermoto
- 2006 KTM 50 SX
- 2006 KTM 50 SX Junior
- 2006 KTM 525 EXC Racing
- 2006 KTM 525 SX
- 2006 KTM 525 XC Desert Racing
- 2006 KTM 560 SMR
- 2006 KTM 625 SMC
- 2006 KTM 625 SXC
- 2006 KTM 640 Adventure
- 2006 KTM 640 Duke II Limited Edition
- 2006 KTM 640 LC4 Enduro

