2006 Honda CRF150F gallery
2006 Honda CRF150F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.3 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.2 kg (223.0 pounds) |
| Seat height: | 826 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,326 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.32 litres (2.20 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train
- 2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2006 Harley-Davidson FXSTS Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
- 2006 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCR Street Rod
- 2006 Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
- 2006 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom

