2006 MZ 125 SX gallery
2006 MZ 125 SX
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.5 kg (281.1 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-;21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | White |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Bajaj Avenger DTS-i
- 2006 Bajaj Chetak
- 2006 Bajaj CT 100
- 2006 Bajaj Discover
- 2006 Bajaj Discover DTSi
- 2006 Bajaj Pulsar 150 ES DTS-i UG
- 2006 Bajaj Pulsar 180 DTS-i UG
- 2006 Bajaj Wave DTS-i
- 2006 Bajaj Wind 125
- 2006 Benelli Pepe
- 2006 Benelli Pepe LX
- 2006 Benelli TnT 1130
- 2006 Benelli TnT Cafe Racer
- 2006 Benelli TnT Sport
- 2006 Benelli TnT Titanium
- 2006 Benelli Tornado 1130
- 2006 Benelli Tornado 1130esse
- 2006 Benelli Tornado Tre LE
- 2006 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2006 Benelli Tornado Tre RS

