2006 MZ RT 125 Striker gallery
2006 MZ RT 125 Striker
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Color options: | Orange |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Beta Rev 3 125
- 2006 Beta Rev 3 200
- 2006 Beta Rev 3 250
- 2006 Beta Rev 3 270
- 2006 Beta Rev 50
- 2006 Beta Rev 80
- 2006 Beta RR 125 4T
- 2006 Beta RR 125 4T Supermotard
- 2006 Beta RR 250
- 2006 Beta RR 400
- 2006 Beta RR 450
- 2006 Beta RR 50 Alu
- 2006 Beta RR 50 Enduro
- 2006 Beta RR 50 Enduro Racing
- 2006 Beta RR 510
- 2006 Bimota DB5 Mille
- 2006 Bimota DB6 Delirio
- 2006 Bimota SB8K Gobert
- 2006 Bimota SB8K Santamonica
- 2006 Bimota Tesi 2D

