2006 Harley-Davidson FLHR Road King gallery
2006 Harley-Davidson FLHR Road King
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.9:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 327.9 kg (723.0 pounds) |
| Seat height: | 704 mm (27.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | Mu85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl, fire red pearl, deep cobalt; glacier white pearl, two-tone rich sunglo blue and chopper blue, two-tone chopper blue and brilliant silver, two-tone black cherry and black pearl, two-tone fire red pearl and vivid blac |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Enfield Electra 350
- 2006 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2006 Enfield Trials/Scrambler
- 2006 Factory Bike Chrono SM50
- 2006 Factory Bike Desert YR50
- 2006 Factory Bike Minidesert RC14
- 2006 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2006 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2006 GAS GAS 450 FSE
- 2006 GAS GAS EC 125
- 2006 GAS GAS EC 200
- 2006 GAS GAS EC 250
- 2006 GAS GAS EC 300
- 2006 GAS GAS MC 125
- 2006 GAS GAS MC 250
- 2006 GAS GAS MC 65
- 2006 GAS GAS Pampera 280
- 2006 GAS GAS Pampera 400
- 2006 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2006 GAS GAS TXT 200 PRO

