2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic gallery
2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 322.1 kg (710.0 pounds) |
| Seat height: | 683 mm (26.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, black cherry, chopper blue, rich sunglo blue, brandy wine sunglo, two-tone rich sunglo blue and chopper blue, two-tone black cherry and black pearl, two-tone fire red pearl and vivid black, two-tone deep cobalt and brilliant |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Jincheng JC 100 Y
- 2006 Jincheng JC 125 B
- 2006 Jincheng JC 125 B Police
- 2006 Jincheng JC 150 T
- 2006 Jincheng Knight JC 125-2A
- 2006 Jincheng Sinus Girder JC 100-H
- 2006 Jincheng SJ 125 T
- 2006 Kawasaki Concours
- 2006 Kawasaki Eliminator 125
- 2006 Kawasaki ER-5
- 2006 Kawasaki ER-6f
- 2006 Kawasaki ER-6n
- 2006 Kawasaki GT125R
- 2006 Kawasaki GT250R
- 2006 Kawasaki KDX200
- 2006 Kawasaki KLE500
- 2006 Kawasaki KLR650
- 2006 Kawasaki KLX250R
- 2006 Kawasaki KX100
- 2006 Kawasaki KX125

