2006 Suzuki V-Strom 650 gallery
2006 Suzuki V-Strom 650
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,540 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Silver |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sym Jet 50
- 2006 Sym Jet Euro 50
- 2006 Tank Sports Mini Customs 50
- 2006 Tank Sports Trail 110
- 2006 Tank Sports Trail 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 250
- 2006 Tank Sports Urban 50
- 2006 Tank Sports Urban Econo 50
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150
- 2006 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150
- 2006 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2006 Tank Sports Vision 250 R1
- 2006 Tank Sports Vision 250 R3
- 2006 TGB 101R
- 2006 TGB 303R 125

