2006 BMW F800ST gallery
2006 BMW F800ST
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki SV 1000 SZ
- 2006 Suzuki SV 650
- 2006 Suzuki SV 650 S
- 2006 Suzuki V-Strom 1000
- 2006 Suzuki V-Strom 650
- 2006 Suzuki V-Strom Grand Touring
- 2006 Suzuki Van Van 125
- 2006 Sym DD 50
- 2006 Sym GTS 250
- 2006 Sym HD 125
- 2006 Sym HD 200
- 2006 Sym Jet 50
- 2006 Sym Jet Euro 50
- 2006 Tank Sports Mini Customs 50
- 2006 Tank Sports Trail 110
- 2006 Tank Sports Trail 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 200
- 2006 Tank Sports Trail-X 250
- 2006 Tank Sports Urban 50
- 2006 Tank Sports Urban Econo 50

